Втора поредна победа върна Марк Маркес в битката за титлата в MotoGP

Марк Маркес спечели своята втора поредна победа в MotoGP, триумфирайки в Гран При на Чехия и се върна в битката за титлата в кралския клас през 2026 година, възползвайки се от отсъствието на лидера в шампионата Марко Бедзеки.

Заводският пилот на Априлия не участва в състезанието в Бърно заради наказание, което му гарантира втора поредна неделна нула още преди старта. А от това в максимална степен се възползва Маркес, който спечели и в Чехия и се доближи на 40 пункта от Бедзеки, след като само в последните два кръга стопи цели 62 точки от пасива си спрямо италианеца.
Втори зад Маркес в Бърно финишира стартиралият от полпозишъна Ай Огура, а подиума в Гран При на Чехия допълни вторият заводски пилот на Дукати Франческо Баная. На по-малко от 0.2 секунди зад двукратния шампион завърши Фабио Ди Джанантонио, който беше много бърз в края и дори записа най-добрата обиколка за състезанието във финалния тур, но и това не му стигна за място на подиума.
Жоан Мир записа своя най-добър резултат от началото на сезона, след като завърши пети пред Фермин Алдегер, Раул Фернандес, Лука Марини, Хорхе Мартин и Енеа Бастианини, които допълниха топ 10. В зоната на точките в надпреварата в Бърно влязоха още Диого Морейра, Брад Биндър, Франко Морбидели, Топрак Разглатиолгу и Маверик Винялес, който отбеляза своя старт №200 в MotoGP с 15-то място.

В генералното класиране, въпреки неучастието си днес, Бедзеки остава начело със 180 точки и аванс от 8 пред съотборника си в Априлия Мартин. Тройката с пасив от 23 пункта оформя Ди Джананатонио, а след победата си в Бърно Маркес се изкачи на четвъртото място на 40 точки зад лидера.



