Франческо Баная се присъединява към Aprilia Racing от 2027 г

Франческо Баная подписа четиригодишен договор с Aprilia Racing, считано от 2027 г. Италианският пилот ще се състезава в RS-GP редом с Марко Безеки. Така в Ноале формираха изцяло италианския отбор в MotoGP на производителя, базиран в Ноале.
Подписването на Баная представлява изключително ценно допълнение към Aprilia Racing. Пристигането на трикратен световен шампион ще засили допълнително позицията на отбора на върха на MotoGP. Споразумението също така потвърждава солидността на проекта на Aprilia Racing преди промените в техническия регламент през 2027 г., които ще доведат до въвеждането на новите 850-кубикови двигатели.
Резултатите на Франческо Баная са впечатляващи.От дебюта си в Moto3 през 2013 г., италианският пилот демонстрира изключителен талант и голяма решителност. Тези качества му донесоха три световни титли, една в Moto2 през 2018 г. и две поредни титли в MotoGP през 2022 и 2023 г. Той е постигнал и общо 41 победи, 86 подиума и 35 пол позиции – рекорд, който поставя Баная сред най-успешните италиански пилоти в топ класа, след Джакомо Агостини и Валентино Роси.
Масимо Ривола – шеф на Aprilia Racing: „Микеле Коланино и аз споделяме една и съща визия за подкрепа на Италия, поради което и двамата мислихме заедно за Марко и Пеко за следващата глава в историята на Aprilia Racing. Пристигането на Баная е потвърждение за стойността на италианския спорт, който през последните месеци се отличи на световната сцена благодарение на постиженията на Кими Антонели във Формула 1, Яник Синер в тениса и Федерика Бриньоне на Зимните олимпийски игри Милано Кортина 2026. Ето защо посрещането на Пеко ни изпълва с гордост и дава допълнителен тласък на италианския спорт в международен план. Ще го посрещнем топло – него и семейството му, но първо ще се опитаме да победим! Да имаме многократен световен шампион е отговорност, която нямаме търпение да поемем.“
Източник: https://motoclub.bg/



