Red Bull KTM Factory Racing със свой физиотерапевт и тясна програма с Red Bull Athlete Performance Centre
Защо Red Bull KTM Factory Racing има свой собствен физиотерапевт и тясна програма с Red Bull Athlete Performance Centre за MotoGP?
Флавио Дроми е трудно да бъде пропуснат. Високият ръст на 34-годишния пилот се движи с авторитет из бокса и структурата на Red Bull KTM Factory Racing по време на Гран при на MotoGP. С дълга триъгълна брада и внушителни слънчеви очила той прилича на бодигард. В действителност тихо говорещият италианец е експерт в това да се справя с болката, а не да я причинява.
Присъствието на Флавио във всеки един кръг от 20-те състезания на шампионата MotoGP е част от здравната програма на KTM за нейните пилоти и съвместно усилие с Red Bull Athlete Performance Center (APC), за да се гарантира, че талантите от MotoGP и KTM GP Academy могат да използват максимално потенциала на своите състезателни машини, струващи много милиони евро. Основните подопечни на Дроми през 2024 г. са Брад Биндер и Джак Милър, а напоследък той е особено зает, тъй като в рамките на осем седмици сериите посетиха Сан Марино, Индонезия, Япония, Австралия, Тайланд и Малайзия. Финалът наближава бързо и ще сложи край на кампанията, която започна с първия предсезонен тест в Малайзия през февруари.
Всяка година KTM харчи значителна сума пари, за да участва в състезанията за Гран При. Най-важната част от тази инвестиция е в ръцете и смелостта на пилотите. Ето защо се изплаща да ги поддържате във възможно най-добра форма, защото неминуемо в даден момент те ще се ударят в асфалта. През 2024 г. и преди предпоследното Гран при в Сепанг Биндер и Милър бяха разкарани 34 пъти. „Има вероятност 50 на 50 да излезеш от другата страна. Може и да не успееш. Това е хазартът, който трябва да поемаш доста често“, каза Джак относно необходимостта да се разширят границите, оставайки на две колела за летяща обиколка в квалификацията.
Дроми има натоварен дневен график в Гран при. „Като физиотерапевт се опитвам да помогна на момчетата да запазят здравето на мускулната си система, защото MotoGP е труден спорт за ръцете, но и за цялото тяло“, казва той. „Обикновено всеки ден извършвам по една сесия за всеки пилот, за да се намали напрежението и да бъдат готови за следващото излизане на пистата. Опитваме се да предотвратим проблемите. Ако има проблеми, тогава се опитваме да ги отстраним или да ги намалим, като например болка или скованост, чрез освобождаване на мускулната тъкан. Опитваме се също така да имаме максимална подвижност на ставите, така че те да са удобни по време на каране, защото мотоциклетът изисква натоварване и сила. Те трябва да са отпуснати, но и много силни.“
Спиране, ускорение, смяна на посоката, аеродинамично натоварване, висок сърдечен ритъм: MotoGP изисква повишена физическа интензивност. Дроми вече планира вероятното натоварване на Гран при още преди отборът да пътува до пистата. „Първото нещо, което трябва да вземем предвид, е разположението на пистата“, обяснява Флавио, който е бил фен на мотоциклетните състезания като дете, а сега е във втория си мандат с KTM в MotoGP и четвърта година като част от APC на Red Bull. „Може да има повече леви завои, отколкото десни. Ако има повече бързи завои и те трябва да завъртят мотоциклета бързо, тогава това може да е по-трудно за тях и за предмишниците. Ако има много спирания, тогава изискванията са по-големи към раменете. Горната част на тялото понася известно наказание. Долната половина също. Ако вали дъжд, тогава те ще трябва да отворят повече бедрата за по-голям контрол във върха и това може да донесе повече болка от обикновено.“
След това има и последици от излитането. „Когато катастрофират, това може да бъде просто малко подхлъзване, а може да бъде и по-лошо, като например хайсайд: тези катастрофи могат да доведат до фрактури на костите и ние трябва да се справим с възпалението и болката. Обикновено те не обичат да приемат болкоуспокояващи, защото те могат да имат странични ефекти: искат да са сигурни, че контролират мотоциклета с 330 км/ч! Това е последният вариант, а Джак и Брад са доста добри в това отношение, успяват да се справят с болката.“
За феновете и телевизионните зрители MotoGP може да бъде измамна. Състезателите катастрофират, но обикновено бързо се връщат в бокса и веднага се връщат към най-бързите времена за обиколка с втория мотоциклет. Освен психическите изисквания, свързани с поемането на тези рискове и опасности за здравето, има и удари, одрасквания и контузии, които излизат на повърхността едва по-късно, както и удари, дискомфорт и безсънни нощи, които хората никога не виждат. „Винаги има последици“, заявява Дроми. „Може би веднага след това няма да кажат, че имат лошо чувство заради адреналина. Той е важен хормон в тялото ни и след катастрофа обикновено е много висок, но след тридесет минути или час и когато е спаднал, тогава усещането за болка се увеличава и те не могат да извършват нормални движения. Тогава започва нашата работа: да се опитаме да им помогнем да бъдат по-добри за следващия сеанс. Обикновено времето е много малко, а те имат много работа: медии, срещи, промоции. Опитваме се да управляваме времето, с което разполагаме.“