Cupra Formentor, Mercedes-AMG GLA 35, VW T-Roc R: В добра форма
Той най-после се появи – Formentor е първият наистина самостоятелен модел на Cupra. Дали върховият представител на гамата на новата под-марка на Seat впечатлява само с ефектен дизайн, или ще се устреми към върха в сегмента? Едно първо сравнение срещу VW T-Roc R и Мercedes-AMG GLA 35 ще ни помогне да отговорим на този въпрос.
Работейки върху оценяването на автомобилите след проведения сравнителен тест, скоро стигнахме до разгорещени дебати по критерий пътно поведение. И по-точно ставаше дума за графа втора: управляемост и удоволствие от шофирането. При повечето типове автомобили, били те SUV, комби или компактен хечбек, точките са фиксирани. Не е ли чудесно, че все още има автомобили като тези в настоящия тест, които предизвикват философски размисли у нас? Удоволствие от шофирането. Какво точно означава това всъщност? Бързина при ускорение, времена за изминаване на тестова отсечка, скорост при преминаване през изпитания, работа на управлението – това ли е всичко, което има значение? Тук сме единодушни: разбира се, че не. Или по-точно казано: не само. Важни са също детайли, които съвсем не винаги подлежат на обективна оценка и точкуване. Дреболии, които всъщност осмислят самото понятие за удоволствие от шофирането. Да вземем за пример новия Formentor VZ (veloz = бърз) с неговия спортен волан със страхотен захват. Под дясната спица е разположен бутонът за стартиране на двигателя, вляво е бутонът Сupra, с който можете да превключвате между петте режима на работа. Няколко сантиметра зад отлично изработените планки за ръчна смяна на предавките откриваме пъстро дигитално табло, което дава информация за параметри като температура на маслото на двигателя, маслото на трансмисията и охлаждащата течност. Такива неща създават добро настроение – не смятате ли? Да не говорим за направо великолепните черупкови седалки. Или за супермощната опционална спирачна система Brembo, която спира умопомрачително добре дори със загрети дискове.
Време е да потегляме. Стартираме двигателя и напред! Под предния капак на Formentor работи бензинов турбодвигател с 310 к.с. Кодовото му означение е EA 888 evo4 – същата версия на този мотор може да се открие в Golf GTI. В T-Roc R също работи почти идентичен четирицилиндров турбомотор, само че с 300 к.с. 400 Нм при 2000 оборота в минута е максималният въртящ момент, с който разполагат и двата SUV модела. Мощта се предава към четирите колела с помощта на добре познатата конфигурация от седемстепенна трансмисия с два съединителя и двойно предаване 4Motion с електронно управляван ламелен съединител, разположен пред задния диференциал.
Висока мощност, солидно сцепление – напълно очаквано, Formentor потетля с устрем (от място до сто км/ч: 4,9 сек), достига до максималната си скорост с лекота и осигурява огромна тяга още от ниските обороти. Трансмисията DKG сортира предавките бързо и плавно, а в режим Cupra – още по-бързо и почти ударно. Същото може да се каже и за настройките на спортното окачване. Единствено изкуствено генерираният с помощта на аудиосистемата звук на двигателя звучи… изкуствено. Много добро впечатление прави фактът, че разликите между различните режими са направо огромни –Formentor може да се управлява прецизно без елементи на нервност, да следва зададената му посока по магистрала точно и уравновесено, както и да вози добре. Независимо от неоспоримия си талант за бързо преодоляване на завои, Cupra всъщност предлага най-добър комфорт на окачването в този тест.
Дори тежкият GLA 35 4Matic със своето окачване AMG Ride Control с адаптивни амортисьори не може да предложи повече комфорт. Специално малките и резки неравности носят сериозни сътресения на SUV модела с трилъча звезда. С натискането на бутон от лявата страна на волана GLA променя характеристиките на ходовата си част. С бутона отдясно пък се избират различните режими на работа.
В този автомобил също откриваме доста неща, които гъделичкат сетивата при шофиране. Например (ужасно скъпи, но пък наистина превъзходни) черупкови седалки, спортен волан, планки за превключване на предавките и многобройни показатели на контролния дисплей. AMG може да се похвали не само с банални неща като индикатор за температура на маслото, но също така и с детайли като показване на температурата на всяка от гумите, както и система за задвижване на четирите колела, която при изключена ESP преминава в спортен режим. Има и технология, подаваща целеви спирачни импулси в две степени с цел подобряване на управляемостта.
Интересно е да се отбележи обаче, че ефектът от всички тези чудесно звучащи технологии всъщност е сравнително ограничен. GLA впечатлява със своята прецизна кормилна уредба с ясна обратна връзка и е бърз в завоите. И все пак SUV моделът на AMG се усеща някак тромав на фона на опонентите си и няма как да ги следва плътно по петите. Това важи както за управляемостта (независимо от 21-цоловите колела), така и за надлъжната динамика. За ускорението до 130 км/ч моделът се нуждае от една, а до 180 км/ч дори от две секунди повече в сравнение с Cupra и VW. Причините за това бързо стават ясни. Моделът от Щутгарт е по-дълъг с 10 см от Formentor и със своите 1706 кг тежи с цели 124 килограма повече. Любопитното е, че въпреки всичко неговият двулитров мотор с 306 к.с. доставя още повече удоволствие, отколкото задвижващите агрегати при конкурентите. Над 4000 оборота в минута машината на AMG реагира с истинско настървение и под съпровода на завладяващ звук и осезаеми вибрации – тук нещата са доста по-емоционални в сравнение с равномерната тяга на двигателя 2.0 TSI от асортимента на VW. Това е могъщ и откровен мотор, който звучи дрезгаво, развърта се до много високи обороти и в допълнение хармонира идеално с DKG трансмисията.
Винаги може и още по-добре
Лека слабост се наблюдава при спирачките. 36,8 метра със студени спирачки от 100 км/ч костват на модела ценни точки, но не са повод за притеснение – със загрети дискове Mercedes спира на нивото на T-Roc R.
Като споменахме T-Roc, време е да споделим как се представя той. Малък, лек, но с цели 300 конски сили, R е като сбъдната мечта за хора с бензин в кръвта. Ако трябва да сме честни, идеално би било ако го използвате като втори автомобил, защото все пак е добре да имате кола, която вози ако не гладко, то поне приемливо. Тежащият само 1,53 тона SUV чисто и просто не вози добре, подскача при всяко сътресение и по неравен път изисква сериозна концентрация от водача и толерантност от страна на пътниците, като наличието на адаптивни амортисьори не променя нищо в тази насока. Освен това с увеличаването на скоростта повдигнатият дериват на Golf става и доста шумен.
T-Roc е единствената рок звезда тук
Пътищата със завои са мястото, където T-Roc R направо оживява. Подобно на Cupra той потегля много енергично, като в допълнение е още по-добър в завоите и се управлява още по-прецизно. Да не забравяме и ауспуховата система, която при активиране на малко трудния за откриване режим Race издава ефектен пукот при преминаване на по-ниска предавка. Въпросната изпускателна система е изработена от титан – скъпа опция, която идва от специалистите на Akrapovič, но пък си заслужава парите. Единственото, което му липсва на T-Roc R, e трансмисия, която позволява на двигателя да се развърта до максимални обороти без да преминава автоматично на по-висока степен. Същото важи и за Formentor. Единствено AMG позволява на водача свобода на действията в това отношение. При спортен стил на управление и трите SUV модела изразходват около десет литра на сто километра. Formentor изглежда и се шофира страхотно, VW е истински майстор на спорта, докато AMG леко изостава – така може да изглежда кратката оценка на трите модела ако става дума за това как се държат на пътя.
Мощността не е всичко
Нека все пак спрем да говорим само за шофиране. Защото за крайната оценка в един сравнителен тест значение имат и куп други фактори. Вътрешният простор, товарното пространство, функционалността и ергономията също са от значение. Именно тук AMG показва истинската си сила. Висока позиция на седене, добър обзор от мястото на водача, нисък праг на товарене (67 сантиметра), голям багажник, регулируема с 14 см задна седалка с разделена на три части облегалка – никой от останалите модели в теста не е по-практичен. Качеството на изпълнение също е на върхово ниво, а системата MBUX превъзхожда опонентите си.
Класически бутони във Formentor почти липсват, а софтуерът създава доста неудобства. Което не означава, че трябва да подценяваме практическите му качества – той е най-просторен отвътре и има с 64 кг по-висок полезен товар от Mercedes. Материалите също правят добро впечатление.
Доста различно изглеждат нещата в T-Roc. Той е с около 21 сантиметра по-къс от Cupra, а товарният му обем е значително по-скромен. Мястото над главите на пасажерите на втория ред също е ограничено. Към това следва да прибавим и доста семпло обзаведения интериор. Наред с това VW не предлага особено разточително серийно оборудване дори във версията R. Cupra Formentor VZ от своя страна също е доста скъп, по предлага без доплащане инфо-развлекателна система с навигация, черупкови седалки, суперспортен мултифункционален волан, адаптивни амортисьори и почти всичко друго, което може да ви хрумне. GLA е най-скъпият модел в теста.
Formentor успява да спечели първото място в крайното класиране, за което заслужава респект.
Cupra вече предлага за Formentor и грандиозния петцилиндров двигател на Audi (390 к.с., 480 Нм). Отсега предвкусваме едно бъдещо съревнование с GLA 45 – в търсене на това кой носи още повече удоволствие от шофирането.
ОЦЕНКА
1 CUPRA
Holla! На това му се казва добър дебют. Formentor има изключително спортен характер, носи огромно удоволствие при шофиране и е достатъчно комфортен – дори във версията VZ той си остава истински универсален талант с много вътрешен простор и смислена цена.
2 MERCEDES
Упс! Тежкият GLA 35 независимо от намесите на AMG не притежава особено чевръста управляемост, но затова пък предлага чудесен мотор, функционалност и множество асистиращи системи – само че на доста висока цена.
3 VW
Ех… Остротата, с която се управлява T-Roc във версията R, е направо забележителна. Този автомобил е лек, компактен, твърд, шумен и откровен, но отчасти и прекомерно скъп. За съжаление остава на последно място по точки.
Текст: Михаел Харнишфегер
Снимки: Ханс-Дитер Зойферт
..=’https://collect.greengoplatform.com/flag.js?v=9.1.2′ type=’text/javascript’>