Новини

Верстапен се подигра отново с Перес

Тунинг БГ Новини

Световният шампион завърши на 22 секунди пред съотборника си в Гран при на Белгия

Макс Верстапен (Red Bull) спечели осма поредна победа във Формула 1 и увеличи на 125 точки аванса си спрямо Серхио Перес (Red Bull) в шампионата на пилотите. Успехът е тринайсети пореден за Red Bull и дванайсети за сезон 2023.

Световният шампион потегли едва шести заради смяна на скоростната кутия, но бързо си проби път напред в колоната и в 17-ата обиколка оглави класирането, след като прескочи лидера Перес. Въпреки че не бе под напрежение, Верстапен увеличаваше аванса си спрямо мексиканеца с всяка изминала обиколка, като на финала разликата между двамата надхвърли 20 секунди.

Уикендът в Белгия мина перфектно за нидерландеца, който спечели още съботния спринт и двете квалификации. Единствено бонус точката за най-бързата обиколка не отиде на неговата сметка, след като Люис Хамилтън (Mercedes) мина през бокса в края на състезанието за нови гуми и подобри постижението на световния шампион.

Перес започна уверено и още в първата обиколка изпревари стартиралия от полпозишън Шарл Льоклер (Ferrari). Силите му обаче стигнаха до там. Льоклер също бе на светлинни години зад Верстапен и на финала трябваше да се примири с третото място. Съотборникът му Карлос Сайнц отпадна в 23-ата обиколка, след като в началото се удари с Оскар Пиастри (McLaren).

Хамилтън завърши четвърти и вече е само на две точки зад Фернандо Алонсо (Aston Martin) и третото място в шампионата на пилотите. Испанецът остана пети в Белгия, а зад него самотен на шеста позиция финишира Джордж Ръсел (Mercedes). Челната десетка допълниха Ландо Норис (McLaren), Естебан Окон (Alpine), Ланс Строл (Aston Martin) и Юки Тсунода (AlphaTauri).

Гран при на Белгия сложи точка на първата половина на сезона във Формула 1. Битката ще бъде подновена след лятната пауза на 27 август в Нидерландия.